Anne & Bebek Bebek Sağlığı

Yeni Doğan Sarılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni Doğan Sarılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum yapan birçok kadının bebeği ile geçirecekleri ilk günlerde karşılaştıkları en sık sağlık sorunlarından biri de yeni doğan sarılığıdır. Bebeklerde görülen sarılık rahatsızlığının sebebi ise kandaki bilirubin değerinin yüksek olmasıdır. Her yeni doğan bebekte mutlaka görülen bilirubin, bazı bebeklerde bu miktar arttığında sarılıkla karşılaşma olasılığı da artar.

Pek çok bebekte görülen sarılık durumu tecrübesiz annelerde paniğe neden olabilir ancak, önlenebilecek bir durum olması, ten rengi hafif sararmaya başlayan bebeğin hemen doktora götürülmesini gerektirmektedir. Topuktan alınan kanla belirlenebilecek bilirubin değeri ile bebeğin sarılık derecesi de kolaylıkla tespit edilmektedir.

Yenidoğan Sarılığını Anlamanın Yolları

Doğumu takip eden günlerde bebkler için doktor kontrolü şarttır. Genel bir sağlık kontrolünden geçen her bebek, doktorun uygun gördüğü sağlık tetkiklerinden geçmektedir. Rutin yenidoğan kontrolünde sarılık ihtimali de doktorların ihmalinden kaçmayan bir durumdur. Hastaneden sağlıklı bir şekilde çıkan bazı bebeklerde, ilerleyen günlerde kandaki bilirubin seviyesinin artması ile sarılık görülmeye başlar. Sarılık değeri yüksek olan bebeklerin sürekli uyumak istemelerinden, sarılık ihtimali akla getirilebilir. Sarılık nedeniyle kan şekeri düşen bebeğin uykuya yenik düşmesi, emmek için dahi uyanmak istememesine neden olur. Bu durumda annenin bebeğin burnunu sıkmak ya da ayağını gıdıklamak gibi müdahalelerin yetersiz kalması, en yakın hastaneye gitmeyi kaçınılmaz kılmaktadır. Bebeğin sürekli uyuması ve de ten renginin pembeden sarıya dönmesi sarılığı anlamanın en basit yolları arasındadır.

Yeni doğan Sarılığının Başlıca Sebepleri

Yeni doğan bebeklerin ilk günlerde en çok ihtiyacını duyduğu besin anne sütüdür. Ancak bazı nedenlerden dolayı anne sütünü yetersiz alan bebeklerde sarılık görülme olasılığı artmaktadır. Tüm bunlarda ek olarak, yeni doğan sarılığı için risk faktörü oluşan durumlarda sarılığın daha sık görülmesine neden olur.

Bebeklerde kandaki fazla bilirubinin dışarı atılmasında karaciğer organının önemli bir görevi vardır. Bazı bebeklerde karaciğerin bu işlev için yetersiz kalması yeni doğan sarılığını tetikleyebilir. Zorlu geçen bir doğum süreci sonrasında dünyaya gelen bebeklerde de halsizlik durumunun olmasından dolayı bu bebekler sarılığa daha kolay yakalanmaktadır.

Doğum sonrasında bebekler doğum kilolarından bir miktar vermeleri normaldir. Ancak bazı bebeklerin ilk başlarda kilo verme durumlarının fazla olması sarılık nedenleri arasındadır. Annede mevcut şeker hastalığının bulunması ve anne ve baba arasındaki kan uyuşmazlığı da yeni doğan bebeklerde sarılık görülme ihtimalini artırmaktadır.

Yeni doğan Sarılığının Tedavisi Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bebeklerin kanındaki bilirubin değerinin 17 ve 18 üzerinde olması, fototerapi tedavisinin şart olmasına neden olmaktadır. Bu değerlerin atında olan bilirubin değeri için bebeğin düzenli ve yeterli beslendiğinden emin olmak gerekir. Anne sütü yeterli olan annelerin bebeklerini sıklıkla emzirmeleri ve sütlerinin yetmediği durumda mama takviyesi yapmaları, birkaç gün içinde bebekteki sarılık durumunun azalmasını sağlayacaktır.

Sarılık nedeniyle sürekli uyuma eğilimi içinde olan bebekler, emzirilmek için mutlaka uyandırılmalıdır. Anne sütü ile bağışıklığı daha güçlü olacak bebeğin sarılığı atlatması da daha kolay olacaktır. Sarılık büyük ölçüde yeterli anne sütü ile geçmesi mümkün olan bir durum olsa da, sarılığın erken farkına varılmaması ve gereken müdahalenin doktor tarafından yapılmaması, bebekte kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Kandaki bilirubin seviyesinin oldukça yükselmesi, bebeklerin beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyecek özelliğe sahiptir.

Hangi Bebeklerde Sarılığa Daha Çok Dikkat Edilmelidir?

Sarılık her yeni doğan bebek için önemsenmesi gereken bir durumdur. Ancak erken doğmuş olan ve çeşitli nedenlerden dolayı emme refleksi gelişmemiş olan bebeklerde sarılık daha da önemsenmelidir. Ayrıca doğduğu ilk günden sarılık olan ve iki haftadan daha da uzun süren sarılık durumu görülen bebeklere mutlaka gereken müdahale yapılmalıdır. Aksi halde kontrol altına alınamayan sarılık, yeni doğan bebeğin beninde ciddi hasarların kalmasına neden olabilir.

Yorum Yap