Anne & Bebek

Süt Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

sut-kanallari-tikanikligi
sut-kanallari-tikanikligi

Doğum sonrasında anne ile bebek arasındaki ilk eylemlerden biri olan emzirme, bazı sebeplerden dolayı yarıda kalmakta ya da tamamen sona etmektedir. Bu sorunlardan biri olan süt kanalı tıkanıklığı, göğsün şişmesi ile annenin oldukça sıkıntı çekmesine neden olan bir konudur. Özellikle lohusalıkta süt tıkanıklığı sorunu ile karşılaşmak ise anne ve bebeğin emzirmeye olan motivasyonlarının bir hayli düşmesine neden olmaktadır. Süt kanalının iltihaplanmasından dolayı ortaya çıkan süt kanalı tıkanıklığının bir diğer adı mastittir. Sadece süt tıkanıklığı durumu görülen annelerin bazı önlemlerde bu durumun mastite çevirmesini önlemeleri mümkündür.

Süt Kanalı Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

meme-iltihabi-ve-sut-kanallari-tikanikligiAnneliğin ilk günlerinde birçok konuda tecrübesiz olan anneler, emzirme noktasında da bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Emzirme sırasında memelerin tamamen boşaltılmaması, mastitin başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca bebeğinde emerken memeyi tamamen kavrayamaması süt kanalının tıkanmasına neden olur. Süt kanalı tıkanıklığının büyük bir sorun haline gelmesinde en ufak bir tıkanıklıkta önemli bir sebeptir. Bu sebeple emzirme sırasında hissedilen en küçük bir ağrı ya da sancı durumunda gereken önlemler alınmalıdır.

Mastit rahatsızlığına lohusalık döneminde yakalanılacağı gibi, emzirmenin sonlandırıldığı günlerde de karşılaşılması mümkündür. Özelikle emzirme işlemini aniden sonlandırmak, aşırı dolan süt kanallarının boşaltılamaması ile süt kanallarının tıkanıklığına yol açar. Bebeğin doyduğundan emin olmak için ilk 6 ay boyunca düzenli aralıklarla emzirilmesi gerektiği kuralına uymayan bayanlarda da bu durumla sık sık karşılaşılır. Bu sebeple bebeğin düzenli aralıklarla emzirilmesine her anne dikkat etmelidir.

Süt Kanalı Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Emzirmenin sorunlu olmasına neden olan süt tıkanıklığı, ilk belirtileri ile kendini göstermeye başlar ve hemen müdahale gerektirir. Özellikle lohusalık döneminde kendi öz bakımına dikkat etmeyen annelerde oluşma ihtimali yüksek olan mastitte, ilk olarak kırmızı renkli küçük noktalar ya da göğüs içinde elle hissedilen kitleler süt tıkanıklığın ilk habercileri niteliğindedir. Diğer yandan oluşmuş olan kitle şeklindeki yumrular acı verici özelliktedir. Aynı zamanda ateşe de neden olan mastit, göğüs üzerinde yer yer sıcaklık hissedilmesine neden olur. Süt tıkanıklığı göğüsleri ilgilendiren bir rahatsızlık olsa da, genel olarak tüm vücutta halsizlik ve yorgunluk hissi hâkimdir.

Süt Kanalı Tıkanıklığını Önleme Yolları

Süt kanalı tıkanıklığına sebep olacak birçok neden söz konusu iken, gün içinde yeterli emzirmenin yapılmaması da süt tıkanıklığına neden olmaktadır. Bu sebeple mastit başlangıcı olan göğüslerden bol bol emzirmek ve geceleri de bebek uyurken sağım yapılması, dolan göğüslerin boşalıp rahatlamasını sağlayacaktır. Süt kanalı tıkanıklığının önemli sebeplerinden biri olan stres ve yorgunluğa karşı da, henüz lohusalık döneminde olan annenin sık sık dinlenmesi ve uyuması gerekir.

Sancı ve ağrıya neden olan mastite en iyi gelen uygulamaların başında sıcak kompres gelmektedir. Sıcak kompres uygulamasını ister sıcak bir havlu ile ister sıcak su dolu bir şişe yardımıyla yapmak mümkündür. Göğüslerin süt ile en çok dolu olduğu anneliğin ilk günlerinde rahat kıyafetler giymek de oldukça önemlidir. Dar kıyafetlerin göğsü sıkıştırması mastite neden olabilir.

Süt Kanalı Tıkanıklığı Gidermenin Doğal Yolları

Yüksek ateş ve aşırı ağrı ve sancı ile doktora gidilmesi gereken mastite nazaran, daha hafif görülen mastit için evde uygulanabilecek bazı doğal yöntemler, annelerin daha rahat emzirmelerini ve sıkıntı çekmemelerini sağlar. Mastiti doğal tedavi etme konusunda beyaz lahana yaprağı uygulaması ise, eskilerin uygulayıp fayda gördükleri doğal yöntemlerden biridir. Ayrıca bir tarak yardımıyla süt kanalı tıkalı olan göğsü tarıyor gibi yapmak da tıkanıklığın giderilmesini sağlayacaktır.

Süt Kanalı Tıkanık Göğüs İle Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Birçok yeni doğum yapmış anne ya d emzirme sürecinin ilerleyen aylarında olan anne, mastit sorunu ile karşılaştıklarında ağrı ve acıya dayanamayarak bebeklerini anne sütünden mahrum bırakmaktadır. Aksine tıkalı süt kanallarının açılması için sürekli emzirmeye ihtiyacı olan göğüsleri, sık sık bebeğini emzirerek rahatlatması gerektiğini birçok anne bilmemekte ve emzirmeyi kesmek gibi bir hatada bulunmaktadır. Ayrıca bu rahatsızlık sonucunda anneyi emzirmekten soğutan başlıca nedenlerden biri de, göğüslerdeki, iltihabın anne sütüne de geçeceği düşüncesidir. Yine bu konuda da oldukça yanılan anneler, anne sütündeki koruyucu antikorların bebeği iltihaptan da koruyacağını iyi bilmelidirler.

Yorum Yap