Hamile & Lohusa

Lohusa Şerbeti Tarifi, Nasıl Yapılır/Hazırlanır?

Lohusa-şerbeti-nasil-yapilir-hazirlanir-bardak-süsleme-yapılmış-isimli-modeli

Lohusa şerbeti, lohusa kadınlara içirilen ve ilk bakışta çok kolay yapılışa sahip olduğunu düşünseniz de oldukça özenle hazırlanması gereken ve maharet gerektiren bir ikramdır. Günümüzde birçok karışım elde edilerek lohusa şerbeti olarak satılmakta. Ancak yinede sizler kendi şerbetinizi kendiniz yapmak istiyorsanız ve daha sağlıklı olacağını düşünüyorsanız lohusa şerbeti tarifimizi deneyebilirsiniz. Şerbeti hazırlarken en çok düşüneceğiniz konu içine hangi baharatlar, yada malzemeleri katmak olacaktır. Buna karar verdikten sonra gerisi kolay olacaktır.

Lohusa şerbeti için gerekli olan malzemeler:

  • 500 gram lohusa şekeri,
  • 3 adet çubuk tarçın,
  • 1 muskat,
  • 15 bardak su
  • 20 adet karanfil,

Lohusa Şerbeti Yapılışı

  1. Şekere suyu ekleyerek 25-30 dakika kadar kaynatın
  2. İçerisine tarçın, karanfil ve muskat ekleyerek kısık ateşte yarım saat kadar daha kaynatın,
  3. Şerbet soğuduktan sonra karanfili ve malzemelerin süzülmesini sağlayın,
  4. Şerbet ikram edilirken üzerinde Antep fıstığı, fındık serperek içilmesini sağlayabilirsiniz.

Lohusa Şerbetinin Faydaları

Lohusa şerbetini lohusa kadının tüketmesi faydalı olan bir şerbet, çünkü bu şerbet emzirme dönemi başladı için annenin sütünün artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu dönemde lohusa kadınlara soğuk sular hiç verilmediği için lohusa şerbeti ağır ağır içmesini sağlayacak faydalı bir içecek olacaktır.

Püf Noktası

Lohusa şerbeti yapılırken sizler damak zevkinize göre içerisine katacağınız malzemeleri seçebilirsiniz. Kimileri ekşimsi lezzetlerden hoşlanırken, kimi de bol tarçınlı ve karanfilli içecekleri sever. Bu nedenle lohusa şerbeti tarifleri geleneksel olarak farklılık gösterebilir. Siz de en sevdiğiniz arkadaşınızın, kardeşinizin doğum yapacaklar için lohusa şerbeti yapmayı planlıyorsanız bilgiler eşliğinde kendi seveceğiniz şekilde şerbet hazırlayabilirsiniz.

Lohusa şerbeti süt salgısını artırdığı gibi katkı sağlar ve bu dönemde lohusa kadının depresyona girmemesinde etkili rol oynar. Lohusa şerbeti nasıl yapılır, kimlere ikram edilebilir? Gibi bilgileri de sizler sitemizden öğrenebilir ve sağlıkla ilgili daha birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Osmanlı döneminden itibaren kadınların uyguladıkları ve günümüzde de sürdürülen bir gelenek olan lohusa şerbeti gelecekte de yapılmaya devam edecektir.

1 Yorum

  • Lohusa Şerbeti nasıl yapılır? , Lohusa şerbeti nereden alınır? sorularına gelince Lohusa şerbetinin nasıl yapılacağını yukarıda gayet net bir şekilde anlatmışsınız lohusa şerbetini özellikle emziren annelerin en çok tercih ettiği içeceklerden birisidir. Tatlı olması da ayrı bir güzellik katmakta emziren annelere tavsiye ediyoruz Özellikle Naturpy Lohusa Şerbeti ürünü yukarıdaki malzemeleri içeren tamamen bitkisel bir üründür.

Yorum Yap