Hamile & Lohusa

Lohusa Sepeti Nasıl Yapılır?

lohusa-sepeti-nasil-yapilir

Doğum heyecanı anne adaylarını tüm bedenini sarmış durumdayken süsten ve gösterişten vazgeçmeyen anneler, birbirinden şık lohusa sepetleri hazırlamakta ve hastanede ya da evde misafirlerini karşılamaktadır. Herkesin yapabileceği kolaylıkta olan sepetleri, kolay malzemelerle son derece pratik bir şekilde yapmak mümkündür.

Sepet ve aksesuar rengi seçiminde bebeğin cinsiyeti dikkate alınarak karar verilmelidir. Süslenecek sepetin hasırdan ve kulplu olması sunumu açısından avantajlı olacaktır. Kız bebek konseptine uygun pembe renk ya da bebek için mavi renkte tül ve kurdele ile sepetin etrafı sarılarak, içine koyulacak eşyalar için zemin hazırlanır. Kurdele ile sepetin kulpu tamamen kaplanarak hasır görüntü kapatılmalıdır. Sepetin içinin yumuşak olması için ince tabaka halinde pamukla birlikte sarılmış tül konur.

Sepetin süslenmesinin ardından, anne ve bebeğin hastanede ihtiyaç duyacağı eşyalar sepetin içine yerleştirilir. Annenin eşyalarının üst tarafta olması kullanım bakımından rahat olacaktır. Anne için yeteri kadar iç çamaşırı ve emzirme sutyeni gibi eşyalar lohusa sepetinin vazgeçilmezleri arasındadır. Ayrıca şık bir lohusa terliği ve tacı gibi aksesuara yönelik eşyalar sepetin içinde yer almalıdır. Bebek içinde, ıslak mendil, bebek bezi gibi bebeğin ihtiyacı olanlar sepette mutlaka olmalıdır.

Lohusa sepetinin önemli amaçlarından biri de, bebek görmeye gelen misafirlere vermek için hazırlanan hediyeliklerin konması içindir. Misafirlere lohusa sepetinin gösterilmesinin ardından hazırlanan hediyelik eşyalarda hediye edilir. Bebek figürlü kokulu sabunlar ve farklı şekillerdeki magnetler alternatif düşünenler için fikir olabilir.

Lohusa Sepetinde Neler Olmalı?

Lohusa sepeti şık bir görsellik oluşturmak için yapılsa da, anne ve bebeğin ihtiyaçlarının sepet içine koyulması, lohusa bayanların oldukça hoşuna gitmektedir. Doğum çantasında eşyaların üst üste durmasından ziyade, hastanede daha düzenli ve şık durması açan lohusa sepeti her anne adayının hazırlığını yapması gereken bir konudur.

Lohusa sepetinin içeriğine gelince;

  • Anne için mutlaka bir gecelik ve pijama takımı sepette bulunmalıdır.
  • Yedek iç çamaşırı ve emzirmeyi kolaylaştıran çamaşırlar kurtarıcı niteliğindedir.
  • Doğumdan sonra çabuk toparlanmayı sağlayan korse lohusa sepetine koyulmalıdır.
  • Geceliğe ek olarak anne adayının gezip dolaşmak istediği zamanlarda rahat edebilmesi için sabahlık sepette mutlaka bulundurulmalıdır.

Yorum Yap