Anne & Bebek

Kardeşler Arasındaki İdeal Yaş Aralığı Nedir?

kardesler-arasi-ideal-yas-araligi-ne-olmalidir-satilik-kardes

Yeni anne olarak mucizevi olan anneliğin tadını alan bayanların birçoğunda, daha lohusalık döneminde iken ikinci çocuk için ideal yaş aralığının kaç olması gerektiği düşüncesi akıllarda yer edinmektedir. Ancak bu düşünce lohusalık döneminin nasıl geçtiği ile doğrudan ilişkilidir. Bu noktada bilinçli anne baba olmak için sürekli okuyan ve araştıran anne ve babalar, kardeşler arasındaki yaş farkının en ideal kaç olacağı en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kendi konforunu bir kenara bırakan ve hayatını çocukların yaşamına göre şekillendiren sorumluluk sahibi aileler için önerilen yaş farkı ise 7-8 olarak öngörülmektedir.

Kardeşler Arasındaki Yaş Farkı En Fazla Kaç Olmalı?

Planlı anne baba olmak isteyen çiftlerin, çocukları için kardeş planlamaları da zamanlama konusunda ideal zamanın seçilmesini gerektirmektedir. Bu noktada pek çok uzmanın önerisi olan, kardeşler arasındaki yaş farkının fazla olmaması, kardeşlerin birbirlerini anlayacak yaş farkında olmaları için oldukça önemli olduğu belirtilmektedir. İlk çocuğun sonradan aileye dahil olan kardeşten olumsuz etkilenmemesi için yaş farkı arasını epeye açan aileler için, en fazla 8 yaşın ideal olduğu belirtilmektedir. Daha fazla yaş farkı kardeşler arasında büyük ölçüde kuşak farkına neden olacağı için, planlı gebeliklerde bu yaş farkı önerilmemektedir.

Kardeşler Arasındaki Yaş Farkının Az Olmasının Faydaları

Lohusalık dönemini daha atlatamamış olan birçok yeni anne adayına, tecrübeli annelerin vereceği ilk nasihatlerden biri de; ikinci çocuk için geç kalınmamasıdır. İki kardeş arasındaki yaş farkının az olması, kardeşlerin birbirlerini daha az kıskanacağını ve birbirilerine arkadaş olacağı gerçeğinin hatırlatılmasına neden olmaktadır. Çocuğun kardeşi olacağının farkında olmayacak yaşta olmaması, pek çok kişiye göre, kardeş için en doğru zamanlardan biridir. Bunun için uzmanlar 3 yaşını en az ideal yaş farkı olarak gösterirken, artık bir kardeşi olacağının farkında olunabilecek 5 yaş da, diğer ideal yaş aralıklarından biri niteliğindedir.

İkinci çocuk için kardeşler arasındaki yaş farkı gözetilirken, anne ve babanın da ikinci bir çocuğa ne kadar hazır olduklarını gözden geçirmeleri gerekiyor. İkinci çocuktan sonra her iki çocuğa da ilginin eşit orada verilmesi en ideal olanıdır. Bu konuda çocuklarına yeterli ilgiyi sağlayamayacağını düşünen ailelerin ikinci çocuk fikrini bir süre daha ertelemeleri tavsiye edilir.

Kardeş Haberi Çocuklara Nasıl Verilmelidir?

Bir çocuktan sonra ikinci bir çocukla daha geniş bir aile olmak isteyen kişileri en çok düşündüren konulardan biride; evdeki çocuğa kardeş haberinin nasıl verileceğidir. Bu konuda çocuğun kardeş fikrini anlayabilecek yaşta olması, ona bu durumun en uygun şekilde anlatılmasını gerektirmektedir. Sözle ifade etmenin yanı ıra, davranışlarla çocuğa kardeş fikrinin aşılanması, kardeşin dünyaya gelmesinden sonra büyük çocuğun daha az etkilenmesini, hatta kardeşini fazlasıyla benimsemesini sağlayacaktır. Bu noktada kardeşi olan çocukların örnek gösterilmesi, kardeşi olacak çocuğun bu duruma çabuk adapte olmasını sağlayacaktır.

Kardeş Haberi Çocukları Nasıl Etkiler?

Tek çocukken tüm ilke kendinde olan çocuklar için aileye katılacak yeni bir birey, kardeş olmaktan çok fazlalık niteliğindedir. Özellikle yanlış şekilde ve yanlış zamanda çocuğa kardeş haberinin verilmesi, çocuğun iç dünyasının zedelenmesine ve bu doğrultuda olağan dışı hareketlerde bulunmalarına sebep olur. Çocukları kardeş fikrinden soğutan en olumsuz düşüncelerden biri olan, ailenin çocuğa olan ilgisinin azalacağı düşüncesi, kardeşin başlıca istenmeme sebepleri arasındadır. Hamilelik döneminde kardeş haberi ile az da olsa sevinen çocuklar için asıl endişe duyulacak dönem, doğumdan sonrasıdır. Bu noktada ailelere düşen görev, her iki çocuğa da eşit oranda ilgi gösterilebilecek uygun zamanın seçilmesi ve ikinci kardeşin çocuğun kardeşe sevdirilmesi için küçük bir hediye eşliğinde eve getirilmesi, büyük çocuğun kardeşini daha kolay benimsemesini sağlayacaktır.

Yorum Yap