Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

Hamileliğin (Gebeliğin) 5. Haftası

Hamileliğin (Gebeliğin) 5. Haftası

Birçok anne adayı için bu hafta, gebeliğin yapılan testlerle öğrenildiği haftaya denk gelmektedir. Büyük olasılıkla adeti geciken her bayan öncelikle evde yapacağı gebelik testi ile şüphelerini doğrulamaya çalışmaktadır. Ancak hamileliğin beşinci haftasında olunmasına karşın evde uygulanan gebelik testinin sonucu kesin sonucu vermeyebilir. Bu nedenle sonucun negatif çıkması gebelik yok anlamına gelmemelidir. Gebelik şüphesi kuvvetli olan bayanların doktor muayenesi ya da kanda gebelik testi ile durumlarını netleştirebilirler. Negatif çıkan gebelik testinin hatalı olabilme ihtimali bulunsa da teste çift çizgiyi gören kadınların taptaze bir anne adayı olduklarından yanılma payları oldukça düşüktür.

Gebeliğin 5. Haftasında Annede Olan Değişimler

Dördüncü hafta itibariyle rahmin iç kısmına tamamen yerleşmiş olan bebek artık kandan idrara geçen beta HCG hormonu salgılamaya başlamıştır. Bu hormon yalnızca gebelik döneminde kadınların vücudunda salgılanan bir hormondur.

Hamileliğini öğrenen birçok anne adayı kendi bedeninde bebeğini sağlıklı bir şekilde büyümesini ve 40 hafta sonunda da sağlıkla kucağına almayı istemektedir. Bu sebeple gebelik haberinden hemen önce yapılan birçok hata akla gelmekte ve doğacak olan bebeğin sağlığı hakkında endişeye düşülmesine neden olmaktadır. Bu noktada adeti gecikmiş olan kadınların her ihtimale karşın bilinçsiz ilaç kullanımından ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları önerilir.

Bebeğin Muhtemel Doğum Tarihi Hesaplama

Son görülen adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanmaya başlayan gebelik süreci hafta bazında 40. Gün bazında 280 gün sürmektedir. Buna gire 38. Ve 42. Haftalar arasında gerçekleşen doğumlara tıp dilinde miyadını doldurmuş doğum adı verilmektedir. Sabırsızlıkla bebeğinin doğmasını bekleyen anne adayları muhtemel doğum tarihlerini hesaplamak için son adet tarihlerinden 40 hafta ileriye doğru sayarak hesap yapmaları gerekmektedir.

5 Haftalık Bebeğin Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin beşinci haftasında yapılan ultrason muayenesi büyük ihtimalle bu gebeliğin ilk ultrason muayenesidir. Henüz gözle görülmeyecek kadar küçük olan bebek yerine birkaç milimetre büyüklüğünde olan kesesi görünmektedir.  Diğer yandan bebek kesesinin görüntülenebilmesi için bu haftalarda karından ultrasonografi yerine vajinal ultrasonografi tercih edilmektedir.

Gebeliğin 5. Haftasında Bebekte Olan Değişimler

Hücrelerin bir araya gelmesi ile oluşmuş olan bebeğin bu hafta itibari ile şekillenmeye başlaması muhtemeldir. Birçok kısımdan oluşacak olan bebeğin yapısında ilk olarak oval şeklini alan ve boyutu yaklaşık 4 mm olan organlar oluşmaya başlayacaktır. Bu organlarda ektoderm adı verilen kısım beyin ve omurilik sisteminin genel yapısını oluşturmaktadır. Ayrıca dişler, saç yapısı ve tırnak gibi birçok dış uzuvlarda bu yapı tarafından oluşturulmaktadır. Endoderm adı verilen yapı tarafından da sindirim sistemi ve buraya bağlı organların oluşumu sağlanmaktadır.  Mezoderm yapısı ise kemikler, kaslar ve üreme organlarının gelişimi ile alakalı olan yapıdır.

İlk haftalara nazaran gelişimi daha da hızlanmış olan bebeğin 5. Haftada yaklaşık 2 milimetre civarındadır. Bu dönemde görüntülenecek olan vücut sapı ilerleyen dönemler için hayati önem taşıyan kordon bağına dönüşecektir. Ayrıca bebek gelişiminde ilk oluşan organlardan olan kalbin büyük olasılıkla ilk ultrasonografik muayene sırasında da attığı duyulacaktır.  Beyin ve omurilik dokuları da bu haftadan itibaren oluşmaya başlayacak olan en önemli kısımlar arasındadır.

İlk Haftalarda Anne Adaylarına Beslenme Önerileri

Hamile olduğunu öğrendikten sonra neredeyse bütün anne adayları sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermeye başlar. Ancak çoğu zaman mide bulantısı ve bazı yiyeceklere olan hassasiyet gibi durumlar buna izin vermez. Bu sebeple pek çok anne adayı yiyip içemediği için bebeğinin de sağlıklı besleyemediğini düşünür. Yemek yemeye zorlamak ilk haftalarda daha çok mide bulantısına neden olabilir. Doğru olanı çok aşırı yiyeceklerden tiksinme ya da yiyememe gibi bir durum söz konusu olmadığı sürece anne adaylarının kendilerini zorlamamasıdır. Bilinmesi gereken bu sürecin geçici olduğu ve bebeğinde bu durumdan olumsuz etkilenmeyeceğidir. Aksine ilk haftalarda kokuya hassasiyet gibi belirtiler sigara içen anne adaylarının sigaradan uzaklaşmalarına ve bebeklerini de zararlı toksit maddelerden korumalarına neden olmaktadır.

Gebeliğin ilk haftalarında beslenme konusu üzerinde çok durulmamaktadır. Ancak normal günlük beslenme sayısını 4 ya da 5’e kadar çıkarmak ani kan şekeri düşüşlerinin de önüne geçilmesini sağlayacaktır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak hamileliğin başlangıcından itibaren dengeli ve gereksiz kalori almadan beslenmeyi mümkün kılacaktır. Çiğ et ve salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinden de hamilelik döneminde olabildiğince uzak durulmalıdır. Bu tür ürünlerde bulunan toksoplazma adı verilen mikrobun anne karnında gelişmekte olan bebeğe zarar vermesi muhtemeldir. Evde beslenen evcil bir kedi varsa bunun bakımının da eşlere devredilmesi yine toksoplazma mikrobuna karşın korunmayı sağlayacaktır.

Yiyeceklere ve içeriklerine anne adaylarının en çok dikkat etmeleri gereken bu dönemde birde listeria denilen bakteriye karşı temkinli olmaları gerekir. Bunun içinde yedikleri peynirlerin pastörize edilmiş sütten yapılmış olmasına dikkat etmeleri gerekir.

Gebelikte Ev İşleri

Anne adaylarının gebelik sürecini bol istirahat ederek ve keyif aldıkları işleri yaparak geçirmeleri önerilir. Kendilerini iyi hissettikleri sürece gebelik günlük ev işlerinin yapılmasına engel değildir. Ani hareketlerden kaçınmak ve ağır kaldırmamak suretiyle her anne adayı ev işlerini zorlanmadan yapabilir. Haftalar ilerleyip doğum yaklaştıkça baba adayına sorumluluklar düşmekte ve eşinin ev işleri yükünü hafifletmesi gerekmektedir. Bu yardımlaşma aynı zamanda kadının kendini iyi hissetmesini ve eşinin desteğini birebir görebilmesini sağlar.

Gebelikte iş yaşamı

Çalışan birçok anne adayı sağlık yönünden herhangi bir sorun olmadığı müddetçe son haftalara kadar çalışabilmektedir. Özellikle işi maşa başında olan bayanlar için gebelik çalışmaya engel değilken, ağır şartlar altında çalışan anne adaylarının bu konuyu tekrar gözden geçirmeleri gerekir. Gebelikte çalışmanın süresi yapılan işin özelliklerine ve anne adayının genel sağlığına göre değişmektedir. Çalışma koşulları ağır olan, gün boyunca ayakta kalınması gereken ya da kimyasal maddelere maruz kalınan ortamlarda bulunması gereken anne adaylarının iş verenlerine gebelik durumlarını ve çalışmaya devam edemeyeceklerini önceden haber vermeleri gerekir.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Gebelik dönemini ilaç kullanmadan geçirmek en idealidir ancak bu dönemde pek çok kadın çeşitli sebeplerden dolayı ilaç kullanmak durumunda kalmaktadır. Bebek gelişimine katkısı olan ilaç ve vitaminlerde dahil olmak üzere, anne adayları kullandıkları tüm ilaçları mutlaka doktor onayı ya da tavsiyesi alarak kullanmaya devam etmeliler.

Gebelik Döneminde Cinsel Yaşam

Annenin ya da bebeğin sağlığında olumsuz herhangi bir durum söz konusu olmadığı sürece hamile bayanların cinsel yaşamları normal seyrinde devam edebilir. Hamile bayanların cinsel istekleri ilerleyen haftalarda azalabilir ya da artabilir. Bu noktada anne adaylarının bu süreçte olması gereken cinsel yaşamları hakkında kendi doktorlarından öneri isteyebilir ya da gelişen farklılıkları doktorları ile paylaşabilirler.

Gebelik Döneminde Kişisel Vücut Bakım Önerileri

Kadınların yaşamlarında deneyimledikleri özel bir süreç olan gebelik döneminde vücutları da oldukça özeldir. Her hamile bayanın kendine özgü olan vücutlarına gösterdikleri ilgi ve özende yoğun olmalıdır. Özellikle gebeliği yaz aylarına denk gelen anne adaylarının aşırı terlemeye karşı sık sık düş almaları önerilir. Suyun sıcaklığı çok yüksek olmadığı sürece gün içinde istenilen sayıda banyo yapılabilir. Ancak kaygan zeminlere müsait olan banyoda anne adaylarının dikkatli olmaları ve kaymamak için tedbirli bir şekilde banyo yapmaları önerilir.

Gebelikte vajinal bakım da dikkat edilmesi gereken vücut bakımlarından biridir. Hormonların artışına bağlı olarak vajinal akıntı da artış gösterebilir. Herhangi bir sağlık sorununa işaret etmeyen akıntılar için çok müdahaleye gerek olmadan günlük ped kullanılabilir.

Gebelikte göğüs bakımı ise; gebelikle birlikte emzirmeye de hazırlık sürecinde olan anne adaylarının en çok değişiklik yaşadığı bölgelerden biridir. Bu dönemde göğüslerin boyutunda büyüme görülebilir. Oluşabilecek ağrıları önlemek adına göğüsleri destekleyici özelliğe sahip rahat sütyenler tercih edilmelidir. Gebeliğin dördüncü ayından itibaren göğüs uçlarından gelmesi olası sarı renkli sıvı anne adayı bedeninin emzirme görevine hazırlık aşamasında olduğunun en önemli göstergelerinden biridir. Bu durumda göğüsleri sıkmak ya da alkol gibi ürünlerle temizlemek yerine günlük pek kullanımı ile kolostrum adı verilen sıvının temizliği sağlanabilir. Gebeliğin başından sonuna kadar diş bakımı da ihmal edilmemesi gereken hususlardan biridir. Özellikle şeker oranı yüksek gıdalardan hemen sonra dişlerin fırçalanması, gebelikte oluşabilecek diş çürümelerini en aza indirecektir.


Yorum Yap