Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

Hamileliğin (Gebeliğin) 4. Haftası

Hamileliğin (Gebeliğin) 4. Haftası

Erkek ve kadından gelen üreme hücrelerinin tek vücutta buluşması sonucunda dünyaya gelecek olan canlının kendine özgü genetik yapısı ve özellikleri ile gebeliğin 4. Haftasında büyük ölçüde kesinleşmiştir. Genel özelliklerini hem annesinden hem de babasından alacak olan bebek 40 haftalık süreç sonunda apayrı bir birey olarak dünyaya gelecektir.

Gebeliğin 4. Haftasında Anne Adayında Olan Değişimler

Üçüncü hafta itibariyle yumurtlama anne adayının vücudunda gerçekleşmiş durumdadır. Yumurtlama döneminde yumurta hücresi bebeğin oluşmasını sağlayacak sperm hücresini seçerek içine almıştır. Erkek ve kadında bulunan 23 adet kromozomun bir araya gelmesi sonucunda ilk bölünme gerçekleşerek zigot adı verilen ilk hücre oluşmuştur. 2,4,6 ve 8 hücre şeklinde bölünerek ilerleyen hücreler fallop tüpü içerisinde yeni bir canlı olmak için rahime doğru yolculuklarını sürdürmektedir. Gebeliğin 4. Haftası itibariyle bölünerek çoğalan hücre topluluğu rahime ulaştığında kendileri için en uygun yeri arayarak bulurlar. Rahmin arka duvarında yer alan damarlanma kısmı ise çoğalan hücreler için en uygun yerlerden biridir. Bu haftada tıp dilinde implantasyon adı verilen yerleşme olayı gerçekleşmektedir ve bu durum bazı anne adaylarında hafif lekelenme şeklinde kanama yaşarlar. Halk arasında yerleşme kanaması olarak bilinen bu durum döllenmeden sonraki ilk bir hafta içinde görülmektedir. Yerleşme sürecinin rahimde bulunan kılcal damarlara denk gelmesi bu şekilde bir kanama yaşanmasına neden olmaktadır.

Kesin Gebelik Teşhisi Nasıl Konur?

Adet gecikmesi yaşayan birçok kadın hamilelik şüphesi ile bu merakını gidermenin yollarını aramaktadır. Beklenen adet tarihinin de bu hafta itibariyle geçmiş olması ile birlikte kanda ya da idrarda yapılan gebelik testleri yaptırılabilir. Kanda ölçülen Beta hcg hormonu ile kesin gebelik teşhisini koymak mümkündür. Evde yapılan idrar testleri ise genellikle adet gecikmesi sonrasında yüksek olasılıklı sonuç almayı sağlamaktadır.

Adet tarihi gelmiş olmasına karşın gebelik nedeniyle âdet kanaması görmeyen bayanlar bu ilk haftalarda adet belirtileri görebilirler. Bu süreçte mide bulantısı, karın ağrısı, yorgunluk ve göğüslerde hassasiyet gibi belirtilerde kendini göstermeye başlayacaktır. Ancak bu belirtilerle karşılaşmayan bayanların acele etmeden beklemeleri gerekmektedir. Yeni başlayan gebelik süreci birçok belirtiyi de beraberinde getirecektir.

Kanda gebelik teşhisi için adet gecikmesini beklemeye gerek yoktur. Kanda yapılacak olan HCG hormonu sayımı ile erken dönemde de kesin gebelik teşhisinin konması mümkündür.

Gebeliğin İlk Ayında Cinsiyet Kavramı

Gebeliğin kesinleşmesi ile bebeklerini heyecanla beklemeye başlayan anne ve baba adaylarının akıllarındaki en önemli sorulardan biri de bebeğin cinsiyetinin ne olacağıdır. Belirli bir düzen çerçevesinde ilerleyen evren içinde kız ve erkek sayısı dengenin korunması adına yaklaşık oranlardadır. Geçmişten günümüze kadar birçok medeniyetteki insanlar cinsiyet belirleme konusunda çeşitli yöntemler denemişlerdir. İnsanın bu konuda çok fazla etkisinin olmamasının yanı sıra yapılan araştırmalar doğan erkek çocuk oranının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Ataerkil toplumlarda genellikle erkek çocuğa daha fazla önem verilmektedir. Bu durumun örneği sayılabilecek pek çok akıl dışı yöntemle cinsiyet belirlenmeye çalışılmıştır.  Ayrıca cinsiyet belirleme konusundaki pek çok bilimsel veri iş yaşamı, beslenme şekli, stres ve bazı psikolojik hastalıkların cinsiyeti belirleme konusundaki etkileri saptanmıştır.

Gebeliğin 4. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Rahim içine yerleşmenin gerçekleşmesinden sonra döllenen bebek kendini burada koruma altına almaktadır. Ayrıca yerleşmenin tam olarak tamamlanmasının ardından beta HCG hormonu salgılamaya başlayan bebek yerleşmenin tamamlandığına dair sinyaller vermektedir. Bebeğin gelişimi için var olan hücreler kendi özelliklerine göre ayrılarak kenarlarda yerlerini alırlar ve amniyon boşluğu denilen bir boşluk oluştururlar. Trofoblast adı verilen hücreler bebeğin beslenme görevini yerine getirmektedir. Aynı zamanda bu hücreler plesantanın oluşmasında da etkili olan hücrelerdir. Annede bulunan kılcal damarlara yerleşen trofoblast hücreleri anne ve bebek arasındaki besin alışverişinin gerçekleşmesini sağlarlar. Sekizinci haftaya kadar henüz embriyo olarak adlandırılan bebek bu haftada yaklaşık 1 mm boyutundadır.

4. Haftada Bebeğin Boyu Ve Kilosu Ne Kadardır?

Henüz anne rahminde hücre topluluğu olarak gelişimini sürdüren ve embriyo olarak adlandırılan canlının boyundan ve kilosundan söz etmek mümkün değildir. İlk ultrason muayenesinde bebeğin net görünmesi oldukça zordur. Bu hafta ve ilerleyen haftalarda bebeğin kesesi görüntülenmektedir. Organları ve genel yapısı şekillenmemiş olan bebek yaklaşık 1 mm boyundadır.

4 Haftalık Gebe İken Beta Hcg Hormonu Ne Kadar Olur?

Plesantanın oluşmasında etkili olan hücreler tarafından üretilen Beta HCG hormonu pek çok kadının gebelik ihtimali nedeniyle tanıştıkları bir hormondur. İdrar ve kanda bulunan Beta HCG hormonu gebeliğin ilk günlerinde oldukça düşük sayıdadır. İlerleyen günlerde hızla sayısı artan bu hormon kan testi ile belirlenmektedir. Her hamileliğin kendine özgü olması gibi HCG hormonu da her kadının kendi vücuduna ve gebeliğine özgüdür. 4 haftalık gebeliklerde yaklaşık değer ise 50 ile 426 mlU/L olmalıdır. Bu değerlere yakın sonuçlar normal kabul edilmektedir.

4 Haftalık Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Bu hafta itibariyle plesantanın büyük olasılıkla oluşmuş olması anneden bebeğe geçecek olan besin alışverişi anlamına gelmektedir. Bu sebeple gebelik teşhisi sonrasında zararlı alışkanlıkların bırakılması ve sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir. Kilo alımına açık bir bünyeye sahip olacak olan anne adaylarının kilo aldırıcı yiyeceklerden çok sağlıklı ve besin değeri yüksek olan yiyecekleri tercih etmeleri önerilir. Sağlıklı beslenmeye bu dönemde dikkat ederken meyve ve sebzelerin mevsim ürünlerinin olması da dikkat edilmelidir. Bilinçli ve heyecanlı bir anne adayı olarak hamile bayanlarının bu süreçte bebeklerine yapabilecekleri en büyük iyilik sağlıklı beslenmek olacaktır.

Gebeliğin 4. Haftasında Sigara İçmenin Zararları

Bebeğin anne karnında sağlıkla gelişimine devam edebilmesi için anne adayının bazı fedakarlıklarda bulunması gerekmektedir. Bunlardan biri olan sigara birçok anne adayı için keyif aracı olmasına rağmen mutlaka bırakılması gereken zararlı bir alışkanlıktır. Özellikle hamileliğin 4. Haftasında oluşan plesantanın sigarada bulunan pek çok zararlı maddeyi bebeğe ulaştıracak olması durumun ciddiyetini artırmaktadır. Gebelikte sigara kullanmayan birçok bayan ise pasif içicilik nedeniyle bebeklerini sigara dumanına ve nikotine maruz bırakmaktadır. Bu sebeple gebelik süresince sigara içilen ortamlarda ve kişilerin yanında bulunmamaya dikkat edilmelidir.

Gebeliğin 4. Haftasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle gebeliğin 4 ya da 5. Haftalarında kesinleşen hamilelik haberi öncelikle eş olmak üzere herkesle paylaşılmak istenen sevindirici haberlerden biridir. Bu sürecin bu denli keyifli olması için anne adayının ve çevresindekilerin zararlı alışkanlık ve etkenlerden uzak durmak için anne adayına destek olmaları gerekmektedir. Çevresel faktörler nedeniyle hamile kadınların toksin ve zararlı maddelere maruz kalmaları düşük ya da olumsuz etkilenen bebek gelişimi gibi durumlarla sonuçlanabilmektedir. İlk aydan itibaren açık havalarda kısa yürüyüşler yapmak ve hafif egzersizler yapmak anne ve bebek gelişimi için faydalı aktivitelerden biri olacaktır. Düşük tehlikesinin en yoğun olduğu bu haftada ise ağır sporlardan özenle kaçınılmalıdır. Doktor önerisiyle folik asit takviyesine de ara verilmeden devam edilmelidir. Stres ve yüksek heyecan da bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Bu nedenle eş desteği ile birlikte stressiz bir hamilelik geçirmek için gayret edilmelidir.


Yorum Yap