Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

Hamileliğin (Gebeliğin) 3. Haftası

Hamileliğin (Gebeliğin) 3. Haftası

Gebeliğin ilk 3 haftası bebeğin rahimde oluşması ve yerleşmesi sürecini kapsamaktadır. Dördüncü hafta itibariyle rahimde yerini almış olan bebek gebeliğinde bu haftadan itibaren başlamasını sağlar. Sperm hücresinin rahime doğru ulaştığı dönem olan 3. Hafta gebeliğin oluşumundaki en önemli sürelerden biridir. Yumurta hücresi ile birleşen sperm hücresi gebelik sürecine hazır olan bir kadının 40 hafta sürecek olan bir döneme giriş yapmalarını sağlamaktadır.

Gebeliğin 3. Haftasında Anne Adayında Olan Değişimler

Gebeliğin oluşmasında yumurtlayan yumurta hücresi ile sperm hücresinin en kısa zaman içinde bir araya gelmeleri gerekmektedir. Yumurtlamanın olduğu sürede yumurta hücresinin çevresini çok sayıda sperm kaplamaktadır. Ancak bunlardan sadece bir tanesi ile döllenme gerçekleşmektedir. Devamlı hareket halinde olan sperm hücresinin saçakları serbestleşen yumurta hücresinin içeri alınmasında etkilidir. Fallop tüpünde bulunan tüycüklerin hareketi sonucunda yumurta hücresi rahime doğru ilerler ve burada sperm hücreleri ile karşılaşır. Bu noktada en hızlı olan sperm hücresi yumurta hücresi ile buluşurken diğerleri dışarda kalmaktadır.

Yaklaşık 20 dakikada gerçekleşen sperm hücresinin yumurta hücresinin içeri girmesi diğer hücreler için yumurtlamanın da imkansızlaştığı bir durumdur. Kadın vajinasının iç yapısındaki asitli ortam sperm hücrelerinin bu asitli ortama karşı mücadele içinde olmalarına neden olmaktadır. Bu noktada meni içerisinde yer alan bazı maddeler sperm hücrelerinin hareketlerine yardımcı olmaktadır. Rahim ağzında salgılanan progestoren hormonu sperm hücrelerinin rahat bir şekilde geçişlerini sağlamaktadır. Yumurta hücresi de sperm hücrelerinin rahime ulaşmalarını sağlama da rota görevi görmektedir. Fallop tüpüne doğru yönlendirilen sperm hücreleri arasında sağlıksız ve zayıf olanlar çoktan geride kalmışlardır. Yaklaşık yetişkin bir insanın kat ettiği 5 kilometre yol kadar yol kat eden sperm hücreleri arasından hızlı ve atik olanlar yumurtlamaya hak kazanmış olanlar arasındadır. Fallop tüpü içerisinde yer alan sıvılarda spermlerin hareket etmelerini kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir.

Yumurta hücresinin içine girmeye çalışan sperm hücrelerinin uç kısımlarında yumurtanın dış kabuğunda yer alan kalın tabakayı eritici maddelerle donatılıdır. Bu madde sayesinde yumurtaya ulaşabilecek sperm hücresi kabuğu delerek içeri girmektedir. Başka bir spermin yumurta hücresinin içine girmesini önlemek içinde yumurta da açılan bu kısım dakikalar içinde yeniden kapatılmaktadır. Sperm hücresi ile karşılaşmadan önce negatif yüklü olan yumurta hücresi büyük buluşma sonrasında pozitif yüklü olarak sperm hücrelerini geri iterek seçimini yapmış olur.

Gebeliğin Oluşum Aşaması

Yumurta hücresi içinde yerini alan sperm hücresi görevini yerine getirmek amacıyla hücre içindeki en uygun yeri arar. Kendine ait kromozomları bırakacağı yeri ararken yumurta hücresi için önemli bir kısım olan hücre çekirdeğini bulur. Hücre çekirdeğinde bir araya gelen sperm ve yumurta kendilerine ait 23 kromozomu birleşmeleri için serbest bırakırlar. Böylelikle yeni bir canlının oluşumu tamamlanmış olur. Genetik olarak birleşme tamamlandıktan sonra fallop tüpünden itibaren başlayan yolculuk rahime doğru devam etmekte ve hücresel çoğalma da söz konusu olmaktadır.

Her daim X kromozomu taşıyan yumurta hücrelerine nazaran sperm hücreleri hem X hem de Y kromozomlarına ev sahipliği yaparlar. Yumurta hücresinin içine girmeyi başaran sperm hücresinin taşıdığı kromozom X ise bebek dişi Y ise bebek erkektir. Bu nedenle bebeğin cinsiyetini belirleme özelliği erkeğe aittir.

Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir Mi?

Oluşacak gebelikte bebeğin cinsiyetini önceden belirleyebilmek söz konusu değildir. Bu konuda yenilen ve içilenlerin bebeğin cinsiyetini belirlemede etkili olduğunu düşünenler vardır ancak beslenme ile cinsiyet belirleme konuları arasında hiçbir bağ bulunmamaktadır. Bazı iklim özellikleri ya da etnik grupların cinsiyeti belirleyici özellikleri bulunmaktadır. Tamamen genel olan bu durumu bireysel gebeliklere uyarlamak imkansızdır. Doğal bir süreç olan bu dönemde cinsiyeti belirleme konusunda çeşitli müdahaleler gerçekleştirebildiğini iddia eden kişilere itimat etmemek yerinde olacaktır. Özellikle bu konu için para talep eden kişilerden özenle uzak durulmalıdır.

Bebeğin cinsiyetini önceden belirleyebilme konusunda tüp bebek yönteminin etkili olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bu yöntemde bazı hastalıkların söz konusu olduğu durumlarda gerekli görülmektedir.

Çoğul Gebelik Nasıl Oluşur?

Çoğul gebelik yumurtlama sürecinde iki yumurta hücresinin olgunlaşıp döllenmesi ile meydana gelmektedir. Döllenmeler iki ayrı sperm ve yumurta hücreleri tarafından gerçekleştiğinde çift yumurta ikizi oluşmuş olmaktadır. Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri aynı ya da farklı olabilir. Aynı zamanda genetik yapıları ve genel özellikleri farklı zamanlarda doğmuş kardeşlerin benzerliği kadardır. Tek yumurta hücresi ise; tek bir yumurta hücresinin döllenme sonrasında bölünerek çoğalması ile oluşmaktadır. Tek yumurta ikizlerinin ise genetik yapılarının ve dış görünüşlerinin birebir benzer oldukları söylenebilir.

Gebeliğin 3. Haftasında Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

Mevcut bir gebeliğin varlığından söz edebilmek 3. haftanın sonlarına doğru daha mümkündür. Bu nedenle gebelik belirtilerini açık şekilde yaşamaya anne adayları hazır olmalıdır. Bu belirtileri birçok anne adayı erken yaşarken birçok anne adayı da 6. haftalara doğru yaşamaktadır. Bu sebeple mide bulantısı ve halsizlik gibi belirtiler 3. haftada beklenmemelidir.

Adetin gecikmesi ile birlikte gebelikten şüphelenen birçok kadın hormonların etkisi ile kendilerini anneliğe kısa zamanda hazırlayabilmektedir. Bu süreçte eşin desteği de kadınların kendilerini iyi ve rahat hissetmeleri için gereklidir.

9 ay 10 günlük süreyi sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için spor ve egzersiz ihmal edilmemelidir. Hamilelik öncesinde yapılan ağır sporlar var ise mutlaka bırakılmalı ya da hafifletilmelidir.  Egzersiz yaparken de mutlaka belirli sürelerle ara verilip dinlenerek devam edilmelidir. Gebeliğin farkında olarak ya da olmayarak yapılan aşırı spor anne adaylarının düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalmalarına neden olabilir.

Gebelikte Ve Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik planlayan ve gebe olduğundan şüphelenen bayanların sağlıklı bir süreç için beslenme şekillerini mutlaka düzene sokmaları gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve sebze- meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Gebelikte iştah durumunda değişimler yaşanması normaldir. İştahı açık olan anne adaylarının aşırı kilo almaktan kaçınmaları ve dengeli beslenmeye dikkat etmeleri önerilir. Diğer yandan mevsim yiyecekleri yenmeye çalışılmalıdır. Mevsimi dışında bulunan sebze ve meyvelerde bulunan ilaç kalıntıları ve hormonlar bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Genellikle döneminde bayanların en çok karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri kabızlıktır. Özellikle ilerleyen aylarda bebeğin büyümesi bağırsaklara olan baskının artmasına neden olacağı için lif oranı yüksek besinlerle beslenmeye çalışılmalıdır. Kabızlıktan korunmak için ayrıca günlük önerilen sıvı tüketimine de özem gösterilmelidir.

Gebelikte Hijyenin Önemi

Gebelikte kişisel hijyenin önemi kadar yiyeceklerin hijyenine de dikkat etmekte fayda vardır. Sebze ve meyveleri bol su ile yıkamak, et ve et ürünlerini çiğ tüketmekten kaçınmak ve yemekleri pişirme ve saklama şekillerine dikkat etmek son derece önemlidir. Bu süreçte alınabilecek önlemler arasında musluk suyunu kaynatarak içilmesi eklenebilir.

Gebeliğin ilk aylarında karşılaşılma ihtimali yüksek olan idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan korunmak için vajinal temizliğe ve iç çamaşırı temizliğine dikkat edilmelidir. Bu tür rahatsızlıkların düşük tehlikesine yol açtığı düşünüldüğünde her anne adayı genel hijyenine özellikle dikkat etmelidir.


Yorum Yap