Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

Hamileliğin (Gebeliğin) 2. Haftası

Hamileliğin (Gebeliğin) 2. Haftası

Gebeliğin ilk haftasında bebeğin gelişimine dair annenin genetik yapısı ele alınırken ikinci haftasında da bebeğin oluşumuna katkısı büyük olan sperm hücresinin genel yapısını ele alacağız.

Gebeliğin 2. Haftasında Baba Adayında Olan Değişimler

Sperm hücreleri erkeklerin üreme organı olan testislerde üretilmekte ve uzunlukları milimetrenin yüzde biri kadar olmaktadır. Vücut ısısına karşı hassas olan sperm hücreleri testis dışında yer alan skrotum adı verile bir torba içinde yer almaktadır. Sperm hücresi yapı itibariyle baş, gövde ve kuyruk kısımlarından oluşmaktadır. Kuyruk kısmı hücrenin hareketliliğini sağlarken gövde kısımda sperm hücresinin hareketliliğini mümkün kılan enerji deposu niteliğindedir. Sperm hücresinin baş bölümünde ise yumurta hücresinin içine girmeyi sağlayan maddeler bulunmaktadır.

Herhangi bir boşalma sonrasında kadının vücuduna milyonlarca sperm hücresi temas etmesine karşın yalnızca 1000 adedi kadarı döllenmek için aday sperm hücreleridir. Yaklaşık 1000 adet sperm hücresinden ise sadece biri yumurtayı dölleyecek olan adaydır. Döllenmenin gerçekleşmesi için ise yumurta hücresinin yumurtlamanın olduğu ilk 24 saat içinde döllenmelidir. Bu noktada başarılı bir döllenmeden bahsedebilmek için sperm hücresinin ulaştığı yumurta hücrelerinde fallop tüplerinin de döllenme için hazır özellikte bulunması gerekmektedir.

Erkek ve kadının üreme noktasında yapı olarak pek çok ortak özellikleri bulunsa da işlev bakımından birbirlerinden ayrılmaktadır.  Beyinde yer alan hipotalamusun verdiği komut neticesinde FSH hormonu devreye girerek sperm üretiminin çoğalması mümkün olmaktadır. Kadınlarda bir yumurta hücresi oluşan zaman dilimi erkekler için milyonlarca spermin üretilmesi ve olgunlaşması anlamını taşımaktadır.

Folik Asit Kullanımının Önemi

Gebeliğin ilk haftalarında alınan folik asit miktarına ayrıca dikkat etmekte fayda vardır. Tüm doktorlar bu konuda anne adaylarını bilinçlendirirken günlük alınması gereken 400 mikrogram folik asit miktarı için vitamin takviyesine başvurmaktadır. Bebeklerde rastlanma sıklığı yüksek olan ve folik asit eksikliğine bağlı olan nöral tüp efekti hastalığını önlemek için anne adaylarının folik asit kullanımına özen göstermeleri gerekmektedir.

Vücutta bulunan birçok hücrenin genel işlevinde ve en önemlisi kan yapma da önemi büyük olan folik asitin gebelikte kullanım amacı bebeğin gelişimini ve bazı hastalıkları önleyebilmek amacıyladır. Omurgada açıklık olarak bilinen bazı hastalıkları önleme konusunda yapılan araştırmalar folik asitin etkisini ortaya koymaktadır. Ülkemizde henüz uygulanan bir yöntem olmasa da Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde yiyeceklere özellikle folik asit takviyesinde bulunulmaktadır.

Folik Asit Bulunan Yiyecekler

Doktor tavsiyesi ile folik asit kullanımına başlayan anne adayları bu ihtiyaçların gıdalardan da almaya özen göstermeliler. Tahıl grubunda yer alan besinler, portakal suyu, koyu yapraklı sebzeler, fasulye ve baklagiller bu konuda hamilelerin yararlanabileceği besinlerdir. Bu gıdalara ek olarak reçetesiz kolaylıkla alabilecekleri folik asit haplarını düzenli bir kullanım ile sağlıklı bir gebelik süreci geçirme ihtimalini artırmak mümkündür. Özellikle öyküsünde nöral tüp efekti rahatsızlığı olan kişilerin folik asit takviyesine daha da önem vermeleri gerekir.

Gebelikte folik asit kullanımı konusunda birçok doktor düşünceleri bakımından ayrılmaktadır. Bazı doktorlar ek bir folik asit takviyesine gerek kalmadan bu ihtiyacın yiyecek ve içeceklerden de karşılanabileceğini vurgulamaktadır. Hamile bayanların en uygun kararı verebilmek adına mutlaka güvendikleri bir doktorun düşüncelerine riayet etmeleri önerilir. Diğer bilinmesi gereken önemi bir nokta da folik asit kullanımı gebelik döneminde oldukça önemli olsa da bunu kullanmayı ihmal eden anne adaylarının gebeliklerinin tehlikede olduğunu söylemek son derece düşük bir ihtimaldir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye çalışan her anne adayının bebeğinin gelişimi de büyük ölçüde yerinde olacaktır.

Gebeliğin 2. Haftasında Anne Adayında Olan Değişimler

Bu süreçte yumurta hücrelerinin olgunlaşma süreleri devam etmektedir. Folikül denilen ve içi sıvı ile dolu olan bir kesenin içinde olgunlaşan yumurta hücresi yaklaşık 20 milimetre boyutuna ulaştığında hormonların yardımı ile çatlamaktadır. Çatlama ile folikül içerisinde yer alan yumurta serbest kalmaktadır.

Gebeliğin ikinci haftasında rahim bebeğin gelişimi için kendini uygun bir şekilde hazırlamaya devam etmektedir. 28 güne bir adet gören bir bayan için yumurtlama günü olarak adet döngüsünün 14. Günü esas alınmaktadır. Kadınların her ay adet görmelerinin başlıca nedenlerinden biri; aslında her ay olası bir hamilelik için rahmin uygun bir ortam hazırlamasını sağlaması içindir. Adet görülmesi ile birlikte rahmin içinde birikmiş olan tabaka dışarı atılarak rahim içinin yenilenmesi sağlanır. Östrojen hormonu ise rahmin bu yenilenme sürecine yardım eden hormondur. Ancak rahmin tam anlamıyla bebeğin büyümesine ve gelişmesine ev sahipliği yapabilmesinde progestoren hormonunun katkısı da oldukça büyüktür. Östrojen hormonu rahim iç tabakasını düzensiz bir şekilde salgılarken progestoren hormonu da bu düzensizliği düzenleyen en önemli hormonlardan biridir. Gebelik söz konusu olmadığı durumlarda ise rahim içinde biriken iç tabaka adet ile dışarı atılmaktadır.

Düzensiz Adet Gören Bayanlarda Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Adet döngüsünün düzenli sayılabilmesi için 28 günde bir adet kanamasının gerçekleşmesi gerekmektedir. 28 günden uzun ya da kısa dönemlerle adet gören bayanların düzensiz adet gördüklerini söylemek mümkündür ve bu bayanların yumurtlama günü hesaplamalarında yanılma payları oldukça yüksektir. Bu sebeple normal adet döngü süresinden uzun veya kısa kanama yaşayan kadınların 28 rakamından 14 sayısını çıkararak tahmini yumurtlama günlerini belirleyebilirler. Adet döngüsü 32 günde bir olan bayanlar 31-14 işlemi sonucunda adet döngülerinin 18. Günü olarak yumurtlama günlerini saptayabilirler. Adet günleri yıl boyunca değişiklik gösteren bayanlarda da kesin olarak yumurtlama gününü bulmak daha zordur.

Yumurtlamanın Gerçekleştiğini Gösteren Belirtiler

Yumurtlamanın gerçekleştiği günlerde söz konusu bir gebelik yaşanacağı için bazı belirtilerin yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır. Bu noktada yumurtlama takibi yaparak gebelik tespiti için kadın vücudunda gelişen bazı belirtileri gözlemlemek yeterlidir. Yumurtlamanın olduğu günlerde karın ve kasık bölgelerinde yaşanan ağrı en çok karşılaşılan belirtilerden biridir. Vücut ısısında ve vajinal akıntılarda görülen artışta olası bir gebeliğin habercisi niteliğindedir. Bu tür belirtilerin dışında gebelik testi gibi eczanelerde satışa sunulan ovülasyon testleri ile de yumurtlamanın gerçekleştiğinden emin olunabilir.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri genellikle dördüncü haftadan sonra görülmeye başlansa da erken gebelik belirtilerini yaşayan birçok kadın bu süre öncesinde de gebeliğini kesinleştirmektedir. Döllenmenin gerçekleşmesi ile birlikte kadın vücudunda bulunan HCG adı verilen hormonda artış yaşanmaktadır. Kanda ve idrarda az miktarda bulunan bu hormon gebelik döneminde arttığından kan tahlili ile erkenden gebeliği belirlemek mümkündür.

Gebelik belirtileri arasında adet gecikmesi pek çok kadının yaşadığı başlıca belirtilerden biridir. Beklenen adet tarihinin gecikmesi ve bu süreçte görülen açık renkli kanama büyük olasılıkla gebeliğin habercisidir. Ayrıca göğüslerde hassasiyet oluşması, kasıklarda ve karında sancı, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtilerde erken dönemde gebe olma ihtimalini akla getirebilecek belirtilerdir. Bu belirtiler doğrultusunda gebeliği kesin kılmak için eczanelerden alınan gebelik testlerini adet gecikmesi sonrasında yapmak büyük ölçüde sonucun öğrenilmesini sağlayacaktır.

Gebeliğin İlk Haftalarında Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Gebelik döneminde anne adaylarının sağlıktan spora kadar birçok konu ile daha çok alakadar olmaları kaçınılmazdır. Sağlıklı beslenmek bilinçli anne adayları için kaçınılmaz iken sporda gebelik sürecinin vazgeçilmezlerinden biri olmalıdır. Özellikle gebeliğin ilk haftalarından itibaren yapılan hafif spor ve egzersizler hamilelikte ideal kilo alımını ve rahat geçirilen bir hamilelik sürecini destekleyecektir.

Gebelik sürecini mutlu ve sağlıklı geçirmede seçilen kadın doğum uzmanının da etkisi büyüktür. Bu sebeple ilk haftalardan itibaren kendi beklentilerinize uygun bir doktor bulmanız bilinçli ve sağlıklı bir gebelik geçirmek için yeterlidir. Bu süre zarfında anne ve bebek sağlığı ile ilgili kitaplar okumak ve yakın arkadaşlardan tavsiyeler almak da heyecanlı ve meraklı olunan bu dönemde rahatlamayı sağlayacaktır.


Yorum Yap