Hamile & Lohusa

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Faktörler

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Faktörler

Sağlıklı bir gebelik için tüm unsurların elverişli olmasına karşın, bir türlü hamile kalamayan bayanların sayısı oldukça çoktur.  Basit önerilerle hamile kalmayı kolaylaştırmak mümkün olsa da, 1 yılı geçen sürede hiçbir sağlık sorunu olmadığı halde hamile kalamayan bayanların, kısırlık ihtimali üzerine mutlaka uzman doktor muayenesinden geçmeli ve bu doğrultuda bir tedavi yolu tercih edilmelidir. Gebe kalamama süresi bir yıldan kısa olan ve her seferinde korunmadan ilişkiye giren çiftlerin uygulayabileceği öneriler, hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecek ve çeşitli bitkisel kür gibi önerileri kapsamaktadır.

Hamile Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin oluşması için gerekli olan ilişkinin kadının yumurtlama tarihine denk getirilmesi pek çok çiftin bildiği konuların başında gelmektedir. Düzenli adet gören kadınlarda adet bitiminin 14. Gününe denk gelen yumurtlama tarihi, daha kesin belirleyebilmek için evde yapılabilen ovulasyon testleri tercih edilebilir.

Gebelik olasılığını artırmak için her gün cinsel ilişki yerine haftada 2 ya da 3 gün ilişkiye girmek, erkeğin sperm yoğunluğunu ve kalitesini olumlu yönde etkileyecektir. Diğer yandan ilişkiden hemen sonra kadının kalkması spermlerin yeteri kadar içeri girmesini önleyecektir. Bu nedenle 15 dakika boyunca yatar pozisyonda kalmak, hamilelik olasılığını artıracaktır.

Hamileliğin önünde engel teşkil eden fiziksel faktörlerde iyi bilinmeli ve buna göre gerekenler yapılmalıdır. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar hamile kalmayı zorlaştıran etkenler arasındadır. Aynı şekilde aşırı kilolu olmak, özellikle kadına bağlı gebe kalmayı engelleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Hamileliği Kolaylaştırmak İçin Ne Yemeli?

Sağlıklı beslenmek tüm vücut fonksiyonlarının da sağlık bir şekilde çalışmasına eşlik edeceği için, hamilelik isteyen çiftler mutlaka yediklerine ve içtiklerine ekstra özen göstermelidirler. Vitamin ve mineraller bakımından zengin gıdaları beslenme düzeninize eklerken, doktor kontrolü dahilinde isteğe göre vitamin ilaçları da kullanılabilir.

Özellikle hücre yenileyici özellikleri ile E ve C vitaminleri bakımından zengin yiyecekler hamile kalmayı kolaylaştırmak için mutlaka tüketilmelidir.

Erkeklerin sperm kalitesinin artmasını sağlayan selenyum, selenyum içeren yiyeceklerin önemini sizler için bir kez daha artırmaktadır. Kereviz, Soya, havuç, roka, sarımsak ve soğan gibi yiyeceklerin vücut direncini artırıcı özelliğinden faydalanmak için sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Hamile Kalmanın Önündeki En Büyük Engel: Stres

Sebepsiz hamile kalamamanın en önemli nedenlerinden en önemlisi strestir. Uzun süre korunmasız ilişki sonrasında çiftlerin en büyük beklentisi, test çubuğundaki çift çizgiyi görebilmektir. Ancak bu durum her çift için söz konusu olmayabiliyor.

Bu durumla karşılaşan çiftlerin yoğun stres içinde olmaları, hamileliğin daha da zorlaşmasına davetiye çıkarmaktadır. Bu konuda yapılan çoğu araştırmada stresin hamileliği engelleyici özelliğini ortaya koymuştur. Bu sebeple gebelik planı içinde olan çiftlerin sabırlı olmaları ve sağlıklı bir gebelik haberini zamana yaymalarından fayda vardır.

Çiftlerin kendilerini bu konuda gereksiz bir stres altına sokmaları, küçük hamilelik olasılığının da ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Kullanılan Ağrı Kesicilere Dikkat Edilmeli?

Her ihtiyaç duyulduğunda ağrı kesicilere başvurulması, ağrıyan yerin iyileşmesine olanak sağlasa da, yumurtlama döneminde olan bir bayanın üreme fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesine neden olacağı için ağrı kesici kullanırken bir kez daha düşünülmelidir.

Ağrı kesicilerin yanı sıra, başka rahatsızlıklar için düzenli olarak içilen ilaçlarında gebeliği önleyici özelliği olup olmadığı akla getirilmeli ve doktor kontrolünde en sağlıklı karara varılmalıdır. Kadınlarda en yüksek olan doğurganlık ihtimali 20 ile 30 yaşları arasıdır.

Genç yaşına rağmen uzun süredir hamile kalamayan bayanların sağlıklı beslenmeye ve gebelik önündeki basit engelleri ortadan kaldırmaları gerekir.

1 Yorum

Yorum Yap