Anne & Bebek

Gebelikte Kullanılması Gereken İlaç Ve Vitaminler

Gebelikte Kullanılması Gereken İlaç Ve Vitaminler
Gebelikte Kullanılması Gereken İlaç Ve Vitaminler

Anne adayının vücut olarak hamileliğe tam donanımlı olarak hazırlanabilmesi için takviye olarak alması gereken bazı ilaç ve vitaminler vardır. Bu ilaç ve vitaminler in önemi anne ve bebek için gebelik öncesi döneme dayanırken, pek çok anne aday bu ilaçların önemini doktor tavsiyesi ile öğrenmekte ve hamilelik haberi sonrasında kullanmaya başlamaktadır. Doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaç ve vitaminlerin yanı sıra, bazı hastalıklar için alınan ilaçlarında mutlaka doktora danışılarak kullanılmasında fayda vardır.

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Vücut için en önemli vitaminlerden biri olan folik asidin değeri, gebelik başlangıcı ile anlaşılmaktadır. Aslına bakıldığında folik asidin gebelik öncesinde kullanılmaya başlanması, anne adayının folik asit depolarının gebeliğe tam anlamıyla hazır olmasına ve sağlıklı bir gebeliğe davetiye çıkarmaktadır. Folik asit yetersizliği nedeniyle pek çok bebekte doğuştan gelen nöral tüp efekti anomalisine karşı, düzenli folik asit kullanımı ile önlem almak mümkündür. Düzenli folik asit vitamini kullanımı ile büyük ölçüde doğuştan gelen hastalıklara karşı tedbirli olmak mümkünken, diyabet ve epilepsi ilacı kullanan anne adaylarının doktor kontrolünde folik asit kullanımına daha da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Gebelikte kullanılması uygun ve gerekli olan en önemli vitamin folik asittir. İlk gebelik teşhisi sonrasında kadın doğum uzmanları pek çok vitamin takviyesine ihtiyaç duysa da, folik asit dışındaki vitaminleri sağlıklı beslenme yolu ile vücuda temin etmek mümkündür. Bu sebeple gebelik döneminde gereksiz ilaç ve vitamin kullanımının önüne geçmek için, anne adaylarının bilinçli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Gebelikte Demir İlacı Kullanımının Önemi

Gebeliğini ilerleyen aylarda bebeğin beslenmesi ve gelişmesi anne adayının demir depolarının büyük ölçüde azalmasına neden olur. Bu sebeple doktorların demir ilacı takviyesine uymak ve demir ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmak gerekir. Kansızlık ve demir eksikliklerinin gebelik döneminde önüne geçmenin oldukça zor olması, sadece beslenme ile demir ve kan ihtiyacının karşılanmasında yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu sebeple mutlaka doktor kontrolünde demir hapları kullanılmaya devam edilmelidir.

Gebelikte Magnezyum Ve Kalsiyum

Magnezyum minerali özellikle gebeliğin ikinci trimestrinde doktorların gebe bayanlara kullanmalarını önerdikleri vitamin arasında yer almaktadır. Kalsiyum ilaçları da oldukça önemli bir yere sahipken, gebeliğin ilerlemesi ile birlikte artan krampların azalmasında magnezyum ve kalsiyum vitaminlerinin etkisi oldukça büyüktür. Hamile bayanlara doktorlar tarafından sadece önerilen ve kullanma zorunluluğu bulunmayan ilaçlar, sağlıklı ve rahat bir gebelik dönemi için mutlaka uyulması gereken rutin uygulamalardan biridir.

Gebelikte Omega 3 Vitamini Kullanımı

Hamilelikle birlikte önemi artan bir diğer vitaminde omega 3 vitaminidir. En fazla balıkta olduğunu bildiğimiz Omega 3’ü aynı zamanda balık yağı adı verilen vitamin haplarından da elde etmek mümkündür. Pek çok anne adayı bebeğin fiziksel ve beyin gelişimi için önemli olan Omega 3’ü balık ve ceviz gibi yiyeceklerden karşılamayı tercih etse de, Omega 3 alınımını garanti altına almak isteyen anne adayları ise içeriği güvenilir olan balık yağı haplarını tercih etmektedir.

Gebelikte Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat!

Gebelikle birlikte büyük ölçüde yasaklanan alışkanlıklardan biri de sıkça ağrı kesici kullanımıdır. En ufak ağrı ve rahatsızlıklar için tercih edilen ağrı kesiciler gebelik döneminde kullanılmaması gereken ilaçlar grubuna girmektedir. Anne karnındaki bebeğe ciddi ölçüde zararı dokunabilecek ağrı kesiciler, ihtiyaç duyulduğu anlarda mutlaka doktor onayı ile kullanılabilen ilaçlardır.

Gebelik sürecinde sıkça karşılaşılan bazı rahatsızlıklar için ilaç kullanımı doktor önerisi ile kaçınılmaz olmaktadır. Böyle durumlarda doktorun önerdiği en az yan etkiye sahip ilaçlar tercih edilmeli ve gereken anlarda kullanılmalıdır. İçeriği diğer ilaçlara göre hafifletilmiş olan bu ilaçlar, bebeğin sağlığı ve gelişimi üzerinde olumsuz etki ihtimali en az olan ilaçlardır.

Yorum Yap