Anne & Bebek

Doğru Bakıcı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

dogru-bakici-secimi-nasil-olmalidir

Çalışan bir anne olarak hamile kalmak, bunan sonraki tüm sürecin anne ve bebek için en doğru adımlarla karara bağlanmasını gerektiriyor. Doğumla birlikte nedensiz bir şekilde bağlanılan evladın iyiliği için her zaman en iyisini isteyen anne ve babalar, bakıcı seçiminde de oldukça titiz davranmakta ve en ideal bakıcıyı bulmak için uğraşmaktadırlar. Özellikle günümüzde güvenilir ve sadık bebek bakıcısı bulmanın oldukça zor olduğu bir dönemdeyse, bebek sağlığı ve gelişiminden anlayan ve anne şefkatini en iyi şekilde hissettirecek bakıcıyı bulmak imkânsız olmasa da oldukça zordur diyebiliriz.

Üzerine titrenilen can parçası evladın en iyi şartlarda bakılması için, ona en iyi bakacak bakıcıyı bulmak anneleri daha lohusalık dönemindeyken düşündüren konuların başında gelmektedir. Sayılı olan izin günlerinin biteceğini bilen anne için, bebeğini emanet edebileceği güvenilir bakıcıyı bulmak korkulu rüyalara neden olabilecek kadar hassas konulardan biridir.

 

Bakıcı Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Edilmeli?

Bebek bakıcısı seçerken güven kavramının üst düzey olmasını dileyen anne ve babalar, görüştükleri bakıcı adaylarında ilk olarak bu kritere dikkat etmektedirler. Bu konuda şanslı olan anneanne ya da babaanne tarafından bakılan çocukların ebeveynleri, gözleri arkada kalmadan çalışma rahatlığını yaşayabilmektedirler.

Ancak yakın çevresi uzakta olanlar için oldukça zorlu olan bu süreçte, yine tanıdık ya da akraba olan kişiler arasından bakıcıyı seçmek, tamamen yabancı bakıcı seçmekten daha iyi olacaktır. Bu konuda da şanslı sayılan kişilerden değilseniz, mutlaka işini profesyonel olarak yapan bakıcılarla görüşmek en kısa zamanda sizin ve bebeğiniz için ideal bakıcıyı bulmanızı sağlayacaktır.

Bu konuda eğitimi olmayan ancak kendi çocuklarını büyütmüş ve pek çok tecrübesi olan bakıcıların kendilerine göre çocuk yetiştirme tarzları oturmuş olacağı için yeni nesil anne ve babaların tavsiyelerini dikkate almaları oldukça zor olacak ve anlaşmazlıklar çok olacaktır. Bu sebeple bebek bakımı ve gelişimi konusunda eğitimli ve referansları güçlü olan kişilerle irtibata geçmeniz yerinde olacaktır.

 

Bebek Bakıcıya Ne Zaman Bırakılmalıdır?

Her anne çalışmak için bebeğinden ayrılacağı zamanı olabildiğince uzatmak ister. Bu konuda esnek çalışma olanaklarına sahip olan anneler, bebeklerinin bakımı ile kendileri daha uzun ilgilenebilirken, izin süresi bittikten sonra emen işe başlamak zorunda olan anneler istemeyerek de olsa, bebeklerini bakıcı eline bırakmak durumdadır.

Bir çocuğun bakıcıya bırakılması için en ideal zaman 3 yaş olarak belirlenmiş olsa da, daha erken dönemde bebeğini bakıcıya veren annelerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bu noktada emen işe başlamak durumunda olan annelerin imkânları elverdiğinde ilk 6 aylık süreçte bebekleri ile birlikte olmaya dikkat etmeleri, ilk 6 ay boyunca bebeğin doyasıya anne sütü almasına olanak sağlayacaktır.

 

Bakıcı Seçiminde Anne Ve Babaya Düşen Görevler Nelerdir?

Bakıcı seçerken, bebekleri için bakıcıdan çok bir abla ya da teyze niteliğinde bakıcı seçmek bebeğin genel durumu için oldukça faydalı olacaktır. Ebeveynlerinde bakıcıya kendi ailelerinden biriymiş gibi benimsemeleri aynı şekilde bakıcı tarafından bebeğe verilecek şefkati olumlu yönde etkileyecektir.

Bakıcı seçiminde ülkemizde giderek yaygınlaşan yabancı bakıcılar, daha ucuza hizmet verdikleri için tercih edilse de, bebeğiniz için hiçbir masraftan kaçınmadan mutlaka onun güvenliği ve sağlığı için bu alanda en iyi olan kişilerle anlaşma sağlamanız gerekir.

 

Bakıcı Güvenirliliğinden Nasıl Emin Olunur?

Bakıcıya emanet edilen çocukların aileleri için güven her şey demektir.  Bu sebeple ilk izlenimde güven vermeyen kişiler bu anne babalar için bakıcı adayı niteliğinde bile değildir. Günümüzde bakıcıları kontrol etmek ve güvenirliliğinden emin olmak için pek çok ses ve görüntü kayıt sistemi bulunmaktadır.

Ebeveynlerin bu noktada yapmaları gereken en uygun davranış bakıcı ile anlaşma sağlarken evde kamera sisteminin olacağının da bilgisini vermektir. Zaten kendine güvenen ve bebeğinize gerek anlamda iyi bakacak olan kişilerin evde kamera olmasını sorun etmesi söz konusu değildir. Denetleme ve kontrol işini gereğinden fazla büyüten ve sorun haline getiren bakıcılardan da önemle uzak durmak faydalı olacaktır.

2 Yorumlar

Yorum Yap