Anne & Bebek Bebek Sağlığı

Bebeği Memeden Kesmek İçin İdeal Taktikler

bebegi-sutten-kesmek

Anne ile bebeği arasındaki en özel eylem olan emzirmek, bebek için ilk aylarda vazgeçilmez bir besin kaynağı iken, ilerleyen aylarda önemli bir alışkanlık niteliğine dönüşmesi kaçınılmazdır. Bebeğin annesine, annenin de bebeğine olan bağlılığını artıran emzirmek, bebeğin 2 yıl boyunca kendini güvende hissetmesine neden olur.

İlk 6 ay anne sütü alan bebekler için, 6 ayı takip eden aylarda ek gıdaya geçmek, bebeğin yaşamı boyunca yiyeceği besinlerle tanışması için en ideal olanıdır. Ek gıdaya geçiş ile daha az anne sütü alacak olan bebek için emzirme süreleri daha kısa ve uzun süreler zarfında gerçekleşecektir. Emzirme sürelerinin uzaması da anne memesinin daha az süt ile dolmasına neden olacağı için, bebek 2 yaşına doğru büyürken, emzirme eylemine daha az ihtiyaç duymaktadır.

Memeden kesmek bebek için zor olduğu kadar anneyi de derinden etkileyen bir durumdur. Emzirme süresinde kendi memesinde huzur bulan bebeğinin artık anne sütüne ihtiyaç duymaması annelerde eksiklik hissine kapılmalarına neden olmaktadır. Aynı zamanda bebek içinde oldukça zor olan bu dönemi en az hasarla atlatabilmek ve bebeğin iç dünyasına zarar vermeden emzirme süresinin sonlandırılması her annenin arzu ettiği bir durumdur. Anne sütü alan bebekler emzirme süresi 2 yıl olarak belirlenmiş olsa da, her bebeğin emmeyi bırakma süresi farklılık göstermektedir. Büyük ölçüde bebeğin kendini hazır hissetmesi ile yakından ilgili olan bu duruma, büyük bir aşkla emzirme görevini yerine getiren annelerinde kendilerini hazırlamaları gerekir. Özellikle duygusal yönden kendini hazırlayan ve artık bebeğinin büyüdüğüne kendini ikna edebilen anneler için b süreç daha az sancılı atlatılabilmektedir.

Bebek İçin En İdeal Sütten Kesme Yöntemleri

Ek gıdaya geçiş ile anne sütüne olan bağlılığı azalan çocuklar için sütten kesme planı var ise bu noktada annelerin kararlı bir tavır sergilemeleri gerekiyor. Gün içinde emzirme sıklığının azaltılması ve günden güne emzirme sayısının düşürülmesi uzmanlarında önerdiği sütten kesmeye başlamanın en ideal yollarından biridir. Meme diye ağlayan bebeğine dayanamadığı için tekrar tekrar emzirilmeye devam edilmesi, bebeğinde karmaşık duygular içinde olmasına ve ağlamayı anne sütü almak için bir silah olarak kullanmasına neden olacaktır.

Bebeği Gündüz Sütten Ayırma Nasıl Olmalı?

Tam anlamıyla bebeği sütten kesmek için kademeli olarak bebeğin anne sütünden ayrılmasına yardımcı olmak gerekir. Bunun için gündüzleri oyun ve arkadaşları ile vakit geçirerek daha az anne sütünü hatırlayacak olan bebek için, gündüz emzirmelerinin azaltılarak sona erdirilmesi gerekir. Bu aşamada gece emzirmenin de kesilmesi için zemin oluşturulması, bebeğin bu durumdan daha az etkilendiği bir memeden ayrılma süreci yaşayacaktır.

Bebeği Gece Sütten Ayırma Nasıl Olmalıdır?

Pek çok bebek anne sütüne olan alışkanlığını gece beslenmesi olarak sürdürmekte ve neredeyse her saat başı, adeta yeni doğan bebek gibi emmek için uyanmaktadır. Bu sebeple gündüz sütten kesme aşamasından daha zorlu olan gece sütten ayırma, annelerin sabırlı ve kararlı olmaları gereken bir durumdur. Bu dönemde gece emmeyi sona erdirirken, ağlayan ve sakinleşmesi zor olan bebek için tekrardan meme teklifinde bulunmak bu sürecin daha da zorlaşmasına neden olacaktır. Emmek için gece uyanan çocuğa meme yerine su teklif etmek gibi alternatifler çocuğun zamanla bu sürece alışmasına ve ayak uydurmasına olanak sağlayacaktır.

Memeden Kesme Döneminde Anneyi Duygusal Olarak Rahatlatan Öneriler

Bebeklerine oldukça fazla bağlı olan ve bu sebeple emzirme anlarını iple çeken anneler için, emzirme süresi 2 yılı geçse bile bu eylem anneler için oldukça keyiflidir. Bu sebeple memeden kesme döneminde genellikle bebeklerin psikolojileri ön planda tutulurken, annelerinde bu süreçten oldukça fazla etkilenebilecekleri unutulmamalıdır. Memeden kesmek için en ideal zamanı kendisi belirleyecek olan anne için, ruhsal yönden rahat ve sakin dönemde süreç başlatılmalıdır. Emzirmeyi sonlandırdığı için bebeğinden bir anlamda ayrı kalacağını düşünen annelerin bu düşüncelerinin yersiz olduğunu bilmeleri ve gün içinde emzirme eksikliğini diğer tensel temaslarla gerçekleştirerek gidermekte mümkündür.

1 Yorum

Yorum Yap